I tak zní mnoho debat mezi zaměstnancem a nadřízeným z obav poklesu zaměstnanců ve výrobě (v práci), resp. z obav zvýšení počtu lidí v karanténě pro podezření z nakažení novým typem koronaviru Covid-19, nebo pro nařízení karantény právě proto, že byl dotyčný s nakaženým v kontaktu.
Dokonce jsou již potvrzené případy, kdy se to takto dělo takřka na denním pořádku. Firmy zakazují i používání aplikace eRoušky. V pořadu Partie na CNN Prima News to v neděli řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula (poznámka – nejvyšší odborář v zemi).
Zákaz trasování, zákaz aplikace..
„Je řada zaměstnavatelů, kteří jak jsme zjistili, zakazují lidem trasovat, instalovat si eRoušku a takové věci,“ řekl Středula a nadále zmínil: „Jsou to velké společnosti a my zítra budeme zítra žádat vládu, aby se v tomto zpřísnil přístup.“ V pořadu neuvedl, o jaké podniky se jedná, to si nechal na dnešní jednání tripartity (jednání zástupců Vlády, Odborů a Zaměstnavatelů).
„Budeme chtít po ministerstvu průmyslu a obchodu a ministerstvu práce a sociálních věcí, aby dala jasně najevo, že když se něco takového zjistí, tak v době nouzového stavu to budeme považovat za přestupek. A obávám se, že vláda o přestupcích zatím neví.“
Josef Středula, Předseda ČMKOS
V Partii Josef Středula velmi správně zmínil, že vláda promarnila jasné informace o tom, kde se nákaza nejvíce šíří, a to v zaměstnání. Na toto odborový svaz upozorňoval již na jaře. Opět se potvrdilo, že zhruba 60% nakažených si nemoc „přinese“ z práce.
Není všechno zlato, co se třpytí..
Co ale nyní důležité jest – pakliže se tento problém dotkne i někoho z Vás, neváhejte nás kontaktovat! Takové jednání totiž nevede k vyřešení „Covidové“ krize, ale prohlubování čísel nakažených a s tím související problémy ve zdravotním systému a další. A navíc, je protizákonné. Není nutné vyvolávat paniku, ale je důležité se k nákaze zachovat s čistou hlavou a zdravým rozumem. Mnoho lidí totiž bylo v kontaktu s nakaženým, nemusejí mít vůbec nijak těžké příznaky, ba mohou být pouze „přenašeči“ viru i bez příznaků. V takovém případě je člověk, volně se pohybující, opravdovou tikající bombou pro své okolí. Většina totiž nemoc prodělá jako běžné chřipkové onemocnění, ale chcete v takovém případě nakazit své rodiče? Prarodiče? Nemocné sousedy, kteří mají také své rodiny? Asi určitě ne, protože zrovna kolem nich se točí zdravotnická krize, nedostatek lůžek a plicních ventilátorů. S tím souvisí i větší úmrtnost, bohužel.
Proto je odpovědnost každého jednotlivce důležitější, než kdy jindy. A není to pouze v odpovědnosti, ale i sebereflexi, sebekontrole a daleko větší obezřetnosti vůči celému okolí. A to nejen doma, ale i v zaměstnání. Práce totiž není všechno. To všechno, co máme, je naše zdraví.
Hodně zdraví Vám!
Daniel Krupka, Předseda OZPT