Není jednoduchý venku, natož v uzavřeném prostoru. A poté je rozdíl, zda ho máte na chvilku, nebo celou směnu.
Mnozí z Vás se dotazovali, až atakovali odborový telefon a email různými dotazy. Nebo spíše různě položenými dotazy, ale ve výsledku velmi podobnými. Musíme mít respirátor? Je požadovaná doba (směna) přiměřená k použití respirátoru? Je normální obdržet respirátor bez návodu k použití? A další..
Hygiena je důležitá..
Požádal jsem vedení závodu, aby komunikovalo bezpečnostní přestávky pro zaměstnance, kdy si bude každý zaměstnanec moci odskočit a na tuto chvilku ulevit svému obličeji od respirátoru – samozřejmě v soukromí. Při každé návštěvě toalety využijte vodu k oplachu obličeje. Hygiena je zapotřebí, nejprve opláchněte ruce vodou a mýdlem a poté opláchněte vodou i obličej. Osvěží vás to a obličej vám za to „poděkuje“.
Zásadní je třída respirátoru, nikoli norma, podle které byl jednotlivý respirátor testován
Alespoň v případě této doby. Nošení respirátorů nařizuje vláda svým rozhodnutím k potlačení nákazy koronavirem v populaci. Nařizuje se používání respirátorů třídy FFP2 a vyšší, KN95 a N95. Každý respirátor je osobní ochrannou pracovní pomůckou koncipovanou na minimální dobu nošení 8 hodin. Je pohodlnější, když se v jedné směně alespoň jednou vymění. Nasazuje se kovovým plíškem na nos. Plíšek se dle tvaru kořene nosu upraví tak, aby respirátor na obličeji lépe „seděl“.
Udělá-li se vám během směny špatně, oznamte to vašemu nadřízenému. Stejně jako v teplém počasí, i nyní je důležitý pitný režim. Pravidelně a v dostatečném množství musíte pít! Ptáte se kolik? Během osmi hodinové směny by měl dospělý člověk vypít alespoň 1,5 litru tekutin. (za celý den se uvádí 3-4 litry)
Je to šílené období a určitě každý si říkáme, ať už je konec. Tak, snad brzy!