„Založili jsme odbory!“ Odborová organizace v praxi

Co jsou odbory?

Jedná se o nejvýznamnější subjekt, co se týká vztahů na pracovišti. Odborové organizace jsou sdružení zaměstnanců, které jsou jediným možným zástupcem všech ostatních zaměstnanců z hlediska práva. Jsou to zástupci všech zaměstnanců v podniku, i těch, kteří se odborově nesdružují. Jejich cílem je komunikovat se zaměstnavatelem a uzavírat se zaměstnavatelem tzv. kolektivní smlouvy za účelem ochrany nejen kolektivních, ale i individuálních zájmů zaměstnanců, převážně sociálních a hospodářských, tj. lepší pracovní podmínky, více dovolené, benefity navíc a pod. Zaměstnavatel musí s odborovými organizacemi například projednat pracovní dobu a její změny, přesčasy, noční práce, práce ve dnech pracovního klidu, ale také například projednat s nimi výpovědi, které chce dát zaměstnanci, přeřazení zaměstnance na jinou práci, změny pracovních smluv atd.

Odborové organizace jsou sdružení zaměstnanců, které jsou jediným možným zástupcem všech ostatních zaměstnanců z hlediska práva.

Odborové organizace jsou právnickou osobou, která může vznikat nezávisle na státu. Sdružovat se v odborových organizacích je jedním ze základních občanských práv a také lidských práv a svobod zakotvených v Listině základních práv a svobod. To znamená, že vám nikdo nemůže účast v odborech zakázat, ani ji nijak vytýkat, či vás pro odborové činnosti znevýhodňovat či diskriminovat. Počet takových odborů není nikde zákonem omezen, a to ani počet v České republice, ani počet u jednoho zaměstnavatele. To znamená, že u jednoho zaměstnavatele může působit více odborových organizací. Jakékoliv omezování takového počtu u zaměstnavatele je nepřípustné a protiprávní. Stejně tak je nepřípustné, pokud u jednoho zaměstnavatele působí více odborových organizací a zaměstnavatel zvýhodňuje některou z nich a ostatní upozaďuje.

Odborové organizace zakládají minimálně tři občané. Tito občané nemusejí být zaměstnanci daného podniku, ale v odborech musejí mít minimálně tři členy v pracovněprávním vztahu se zaměstnavatelem, kde hodlá činnosti vykonávat. Zakládající členové sepíšou stanovy organizace a následně je na ustavující schůzi schválí. Vznik nové odborové organizace nahlásí Ministerstvu vnitra České republiky a podá tak návrh na její evidenci. Odborové organizace si volí své orgány, které jsou povinni být informovány ze strany zaměstnavatele ve všech otázkách dotýkajících se zaměstnanců a mají kontrolu nad dodržováním pracovněprávních předpisů.

Autor: Kateřina Würzová; převzato (upraveno) z webu mylaw.cz

Detailní vysvětlení fungování a principů odborových organizací najdete na wikipedii zde.

Korekce a reeditace: Daniel Krupka