Strašák jménem Covid nabral opět na síle

Je to zvláštní, jak dlouho už musíme s tímto asijským prevítem žít „bok po boku“, a přesto nás, po více jak roce, decimuje daleko více, než na samotném začátku. Srovnávat se nedají čísla ani meziročně, a to i když už má republika něco málo přes 60% očkovaných…

Asi nelze celou vinu shazovat na naší dosluhující vládu, nicméně za stavem, který tu nyní panuje, stojí v drtivě většině právě ona. Jednak jsme si prošli údajně první a druhou vlnou, kde by si člověk řekl, že jsme plavali, protože to bylo něco nového, něco, co se teprve vyvíjelo. Ale jednou tak horší stav po více jak roce s třetí vlnou? To odpovídá na to, že naši vladaři těžce zaspali. Opatření přijímaná s dvoutýdenním i více týdenním odstupem a ještě ke všemu nelogicky stanovená a máme tu stav, který tu opět panuje.

Co k tomu ovšem dodat – myslete na svoje zdraví a pokud možno, chraňte se, jen jak je to možné. Samozřejmě, má to smysl. Nikoli tak, že chráníte ostatní, ale hlavně tak, že chráníte sebe. Dnes vlastně nevíte, u cizích osob, kdo chodí kolem Vás a v jakém zdravotním stavu zrovna je. Pamatujte, že i zdánlivě zdravě vypadající člověk, bez příznaků, může být infekční. Pamatujte totiž, že infekce u člověka propuká minimálně 2 dny před projevením příznaků a jeho inkubační doba je 5 až 14 dní – to záleží na jednotlivém člověku, resp. jeho imunitě. To znamená, že byť nevědomky, ale dva dny chodí a předává infekci dál. Proto je nutné opravdu rozpomenout, pokud se u vás projeví příznaky nemoci, kde a s kým jste byli v kontaktu.

Co je kontakt?

Infekce se nepřenáší pohledem, ale kapénkami. To je jak kašlete, kýcháte, někdo jak si odplivne… Kontakt s další osobou je, pokud s ní trávíte čas déle jak 10 minut na vzdálenost menší jak 2 metry. Pak také záleží, jakou ochranu dýchacích cest jste oba měli. Pokud jste trávili s nakaženou osobou déle jak 10 minut, měli jste k sobě blízko a byli jste v uzavřeném prostoru (místnost), kde jen tak necirkuluje vzduch a neměli ochranu dýchacích cest, počítejte s největší pravděpodobností, že se nakazíte také. Bohužel, očkování tomuto neumí zabránit.

Co je to být nakažený?

Člověk nemutuje do příšery, toho se bát nemusíte. Nicméně sledujte na sobě i drobné změny zdravotního stavu. Horečka (až 39 st.) nebo zimnice, bolesti kloubů, svalů, hlavy a zad. Rýma, kašel, zvláštní tlak na hrudi, zvláštní chuť (nebo spíše nechuť) v ústech. V neposlední řadě i průjem a ztráta čichu či chutě. To je výčet symptomů nemoci. U každého to může být jinak, protože každý má imunitní systém vybudovaný a udržovaný trochu jinak. Jeden nemoc přejde s lehkými příznaky, druhý potřebuje pomoc v nemocnici. Nejhorší je, že u každého nemoc nastupuje úplně jinak! Pamatujte ale, že změna zdravotního stavu nevěští nic dobrého. V každém případě nemoc Covid-19 nepřecházejte (pokud by vám to momentální zdravotní stav umožnil)!

Jak poznám že jsem nakažený/á?

V prvé řadě změnou zdravotního stavu. Buďte obezřetní a v této době více vnímejte svoje tělo – to Vám pomůže nemoc podchytit dříve. A čím dříve s nemocí zalehnete do postele pod peřinu, s čajem a paralenem, tím slabší budete mít nástup. Další ověření je pomocí testu. V závislosti na stavu můžete využít PCR nebo antigenní test hrazený pojišťovnou, k tomu je nutná rezervace a termínů, díky momentálnímu stavu, je málo. Využít můžete i tzv. samotest, to je test pomocí antigenního testu, což je nejrychlejší a nejdostupnější varianta, kterou koupíte v každé lékárně. Jeden test lze pořídit od 60 Kč (velkoobchodně už od 30 Kč, tzn. nákup většího množství).

Jsem nakažený/á?

Pokud to víte, protože to cítíte, nebo pokud vám to řekl samotest, kontaktujte svého praktického lékaře telefonicky. Zůstaňte doma a udržujte domácí izolaci. V izolaci by měli zůstat i všichni členové vaší domácnosti! Lékař, nebo hygiena vystaví žádanku na PCR test, aby vám nemoc potvrdili oficiálně. Na test se nezapomeňte rezervovat online.

Online rezervace pro zde: UZIS; Přehled odběrových míst

Nepanikařte!

Nemoc lze přirovnat k takové horší chřipce. Důležité je opět připomenout, že každý snáší onemocnění jinak. V každém případě rozhodně nepanikařte, zůstaňte doma a zahajte léčbu klidem. Čaj s citrónem, paralen či acylpiryn a čas. Na covid přímo léky neexistují, takže počítejte s deseti denní léčebnou kůrou.

Takže, buďte zdrávi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *