Není to tak dávno, kdy jsem upozorňoval na nebezpečí, které číhá za neznámým odesílatelem SMS, nebo volajícím. To jsem důkladně popsal trik, jak vás zlákat, abyste jedním klikem na odkaz přešli na internetovou stránku, která vypadá jako banka, poté jako kurýrní služba, nebo sociálka. Neuteklo tomu dlouho a vydával jsem další pamflet s návodem, jak ve vás lump na druhé straně aparátu zkouší vyvolat důvěru, že je pracovníkem ČNB a chce cosi…
Hrůza a děs, co dnešní doba umí vyrobit za šmejdy, s jakou slovní obratností a hlavně lidskou závadností. Mnohdy totiž člověk na druhé straně není samotným útočníkem, ale pouze zprostředkovatelem útoku. Prostě vykonává za útočníka pouze tu černou práci, dostane za odpracovaný čas svou mzdu a jde domů, stejně jako vy z práce. O to je to horší – doba nás změnila tak, že pro peníze udělá kdekdo cokoliv. Zajímalo by mě, jak by se dvacetiletý frajírek v callcentru tvářil, kdyby výkonem svého šmejdovského volání nastala situace, kdy jeho zařízení (obvykle počítač s automatickým systémem vytáčení čísel, možná i náhodných) zavolá na číslo jeho matky a on musí trousit svou..
Další chytrá fráze, jak ve vás vzbudit pozornost!
Opět jsme zaregistrovali volání z několika čísel. Volající se představí a začne tu svou: „Asi před rokem (období může útočník měnit různě na před pár měsíci, třičtvrtě rokem atp. – poznámka redakce) jsme spolu volali kvůli … a já vám teď volám, abych se připomněl.“
👉 Tak touhle nebezpečnou větou vás v tu danou chvíli může volající opravdu oblbnout, aniž byste si to uvědomili. Útočníků je celá řada a každý si samozřejmě jede tu svou. Tímto vás může zlákat takřka na cokoliv, mě se osobně stalo několikrát, že mě nutili myšlenku, že jsme si volali ohledně investičních možností na trhu s kryptoměnami. Pozor! Celou tuhle pohádku volající umí podpořit tím, že má na vás emailovou adresu a tím vás může tak trochu utvrdit v tom, že opravdu před tou dobou volal a že jste se opravdu na něčem dohodli. Není to tak!
Vishing a spoofing jsou aktuálním trendem v nezákonných postupech podvodníků, jejichž cílem je získat neoprávněně cizí finanční prostředky nebo osobní data.
🌐 Další popis je v tomto článku na stránkách PČR zde.
V každém případě platí jedno, budu se sice opakovat, ale dávejte pozor, s kým telefonujete, co volající chce a pokud neumíte říct ne, prostě zavěste. Je to mnohdy lepší krok, než poslouchat šmejda a nechat se k něčemu přemluvit, zlákat nebo se prostě nechat obalamutit.
Proč zná útočník mé kontaktní údaje? Je to jednoduché. Tihle šmejdi si předprodávají různé databáze, kde tyto údaje, jako jméno, příjmení, telefonní číslo, mnohdy adresu a e-mail jsou uvedeny. Jsou to databáze třeba zkrachovalých internetových obchodů, průzkumů nebo třeba účast v nějaké internetové soutěži. Ano, i taková rizika existují. Nikdy ale ovšem nikdo neví, kdy a kdo se k takovým citlivým datům dostane a jak tyto data, samozřejmě protizákonně, ale zneužije. Nicméně dohnat takového provinilce a vést ho k odpovědnosti je téměř nemožné.
Stůjte si za svým a věřte sami sobě!