Nejprve je důležité si stanovit, kdo je odborový funkcionář, protože se nejedná o řadového člena. Odborový funkcionář je zvolený člen sjezdem (sjezd, valná hromada, členská schůze) do nějaké funkce konkrétního výboru, či komise. Funkce spolku jsou definovány Stanovami.
Právní ochrana odborových práv je zakotvena v článku 27 ústavní Listiny základních práv a svobod, podle které má každý právo svobodně se sdružovat s jinými na ochranu svých hospodářských a sociálních zájmů. V právní teorii je toto právo označováno jako svoboda koaliční. Ve stejném ustanovení se říká, že odborové organizace vznikají nezávisle na státu. Listina základních práv a svobod rovněž prohlašuje za nepřípustné omezování počtu odborových organizací, stejně jako zvýhodňování některé z nich v podniku nebo odvětví. Činnost odborových organizací může být omezena jen zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu bezpečnosti státu, veřejného pořádku nebo práv a svobod druhých. Ze stejných důvodů může být omezena nejen činnost, ale i vznik sdružení na ochranu hospodářských a sociálních zájmů. Omezit vznik odborových organizací však ústavní Listina základních práv a svobod nepřipouští.
Upřesňující charakteristiku ochrany odborových funkcionářů poté upřesňuje zákon č. 262/2006 Sb., Zákoník práce, § 61 odstavce 2:
Jde-li o člena orgánu odborové organizace, který působí u zaměstnavatele, v době jeho funkčního období a v době 1 roku po jeho skončení, je k výpovědi nebo k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnavatel povinen požádat odborovou organizaci o předchozí souhlas. Za předchozí souhlas se považuje též, jestliže odborová organizace písemně neodmítla udělit zaměstnavateli souhlas v době do 15 dnů ode dne, kdy byla o něj zaměstnavatelem požádána.
Z výše uvedeného vyplývá, že ustanovení tohoto paragrafu zákoníku práce pamatuje na praktiky zaměstnavatelů, kteří by se jinak mohli zaměstnanci „mstít“ za jeho výkon odborových činností. Ve skutečnosti je odborová činnost vnímána jako služba lidem, v jednoduchosti lze totiž přirovnat k Jánošíkovi – bohatým bral a chudým dával. Proto i po skončení výkonu odborového funkcionáře je zaměstnanec chráněn ještě celých 12 měsíců. Pakliže chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, musí nejdříve požádat odborovou organizaci o předchozí souhlas udělit takovému zaměstnanci výpověď.
Zdroj: JUDr. EVA DANDOVÁ, esondy.cz; Edit a doplnění: Daniel Krupka