Není tomu tak dávno, když se odstavovaly různé provozy a celé závody kvůli Covidu. Svět se pořádně nestačil vzpamatovat z této šlamastiky a je tu další. A bohužel, ještě čitelnější. Napadení Ukrajiny Ruskem s sebou nese zdaleka víc komplikací, než jen válečný spor zhruba 400km od našich východních hranic se Slovenskem. Na Ukrajině i v Rusku jsou také části Automotive. A ty přímo i nepřímo ovlivňují chod v Magně. A mnozí už se na mne otočili defacto se stejným problémem, který jsme řešili takřka nedávno – provozy odstavují a nadřízení nás nutí vybírat si dovolenou, nebo nás posílají domů na náhradní volno.
Opět neshody kvůli odstávkám
Připomeňme si, jak řízení volna funguje.
Náhradní volno lze čerpat, pokud máte napracované hodiny tzv. v bance, to znamená, že pokud máte například 30 hodin napracováno, můžete si po předchozí domluvě s nadřízeným těchto 30 hodin vybrat místo naplánované směny (Mzdový systém pro rok 2022 v Magně dokonce definuje napracovaný čas jako uložený v bance přesčasových hodin po dobu 3 kalendářních měsíců a pakliže po tuto dobu není napracovaný čas vyčerpán náhradním volnem v plánované směně, musí zaměstnavatel tyto hodiny řádně proplatit ve mzdě). Takové náhradní volno je možné vybrat i tzv. do mínusu, takže naopak oproti předchozímu popisu, což konkrétnímu zaměstnanci zajistí volno bez vlivu na mzdu, avšak vybrané náhradní volno je nutné napracovat zpět do určitého termínu. Dle vyrovnávacího období pro proplacení napracovaných hodin lze usuzovat, že je potřeba tyto „mínusové“ hodiny napracovat opět do 3 kalendářních měsíců (ovšem jedná se pouze o úsudek, tato definice není nikde stanovená).
Do tohoto výrazným způsobem může promluvit podepsaná dohoda zaměstnanců se zaměstnavatelem, kde se podmínky plnění napracovaných přesčasů mění a nepodléhá tak ustanovením vyjednaných kolektivní smlouvou.
Řešilo se v článku „Dohoda o práci přesčas, verze 2022“, odkaz https://ozpt.unas.cz/dohoda-o-praci-prescas-verze-2022/
Z pohledu zákoníku práce není možné nadřízeným nařídit čerpání náhradního volna tzv. do mínusu. Prakticky by to znamenalo, že by nadřízený musel nařídit zaměstnanci jakýsi budoucí přesčas, aniž by dal jakoukoliv záruku, kdy tento přesčas zaměstnanec opravdu odpracuje. Pakliže by se do termínu pro napracování (nebo i z jiných důvodů) tyto mínusové hodiny nenapracovaly, musel by zaměstnavatel přistoupit k přiměřenému krácení mzdy o tyto nenapracované hodiny. Vybrat náhradní volno do mínusu lze, ale pouze po předchozí dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Z toho vyplývá, že zaměstnanec musí s náhradním volnem do mínusu souhlasit. Ideální je stav, kdy je uskutečněná dohoda stvrzená písemnou formou obou stran.
Tento fígl má svá pro a proti. Pro je rozhodně to, že ačkoli nejste v práci, dostanete plnou mzdu (bez příplatků – pozn.) za podmínky, že dobu, co jste v plánované směně byli doma na náhradním volnu, budete muset co nejdříve nadělat. A to je rozhodně proti, protože v době, kdy řada provozů a celých firem stojí, není jistota, kdy tyto mínusové hodiny vrátíte zpět do fondu. Kladný přínos tento fígl má pro ty, kteří přesčasy bouchají a nemusí koukat doleva či doprava. Naopak pro rodiče, kteří mají nastavený pevný režim, zejména kvůli dětem, protisměnám nebo jiným povinnostem, je tento způsob absolutně nevhodný.
Situace, která má za následek ponížení plánů výrob, či úplné odstávky různých provozů má za následek zásah do povinností a práv jak zaměstnavatelů, tak zaměstnanců. Pokud dotyčný zaměstnanec již nemá možnost vybrat dovolenou (i to má však svá pravidla), v bance přesčasů nemá napracováno a s náhradním volnem do tzv. mínusu nesouhlasí, zůstává doma kvůli překážce na straně zaměstnavatele, při níž zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši 60% průměrného výdělku, nestanoví-li zaměstnavatel kompenzaci vyšší. Dle Kolektivní smlouvy pro rok 2022, bodu A 11.8, je nastavená zákonná náhrada mzdy (§209 zákoníku práce).
Toto avizoval zároveň ředitel Libereckého závodu Magna Ing. O.S., který informaci o odstávkách a řízení volna popsal v MEMu, vydaného dne 8.3.2022.
Odborová organizace je připravená hájit oprávněné zájmy svých členů.