Určitě jste si všimli, ať už z internetového prostředí, nebo z televizních zpráv o chystaných novinkách ohledně Zákoníku práce (ZP). Slušné je připomenout, že některé z novelizací již byly do Zákoníku zohledněny a to od 30.7.2020, ostatní nabudou v platnost od 1.1.2021. Níže stručný přehled i s odkazy na články, které problematiku popisují konkrétně.
Změny ohledně doručování pracovních písemností, platné od 30.7.2020
V tomto ZP překlápí větší odpovědnost na zaměstnance. Do novely platilo, že musel zaměstnavatel doručovat veškeré písemnosti ohledně pracovněprávního vztahu do vlastních rukou, pokud nebyla písemnost předána na pracovišti. Novelou ZP se doručování pro zaměstnavatele usnadnilo.
Nově je zavedeno, že veškeré písemnosti ohledně pracovněprávního vztahu jsou zaměstnanci doručovány na pracovišti do vlastních rukou, to je primární pravidlo. A pokud není možné toto pravidlo z nějakých důvodů zajistit, může zaměstnavatel využít další nástroje doručení písemnosti do vlastních rukou:
- Kdekoliv bude zaměstnanec zastižen,
- Prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb 1),
- Prostřednictvím sítě, elektronických komunikací 2), nebo datové schránky 3).
1) V případě doručení poštou se doručuje na poslední uvedenou adresu zaměstnancem. V tomto se stanovuje na zaměstnanci zásadní odpovědnost nahlásit zaměstnavateli změny ohledně bydliště, nejlépe ihned, jakmile k nějaké změně dojde. Písemnosti je nutné převzít, v opačném případě se má za to, že byly doručené.
2) Na způsobu takového doručení musí mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem existovat dohoda (souhlas) o způsobu doručování a písemnosti touto formou musí být elektronicky podepsané uznávaným způsobem a to jak na straně zaměstnavatele, tak na straně zaměstnance.
3) Nově zavedený způsob doručování. I tento způsob musí být předem odsouhlasený zaměstnancem, ovšem odpadá nutnost podepsání písemností uznávanými elektronickými podpisy, protože datová schránka je registrovanou službou jednotlivé fyzické, nebo právnické osoby, na základě úředního ověření majitele DS.
Detaily novelizace ZP o doručování písemností na Portal.pohoda.cz
Změny ohledně dovolených, platné od 1.1.2021
Týká se hlavně ve způsobu počítání dovolené a dalšího upřesňujícího výkladu jednotlivých ujednání ZP ohledně dovolených. Celá problematika není jednoduchá na vysvětlení, co je ale podstatné, tak pro zaměstnance, kteří mají plný pracovní úvazek (tzn. 40hod./t., nebo v poměru k pravidelné směnnosti) se nic nemění. Změny nastávají pro zaměstnance s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. V jednoduchosti lze říct, že ZP upravuje spravedlnost nároku na dovolenou s ohledem na počet odpracovaných hodin v kalendářním týdnu, nikoli v měsíci. Důležitá informace také je, že se evidence dovolené nemění, stále se bude uvádět v počtu nárokových týdnů, či násobku dní. Magna poskytuje 5 týdnů dovolené (4+1), což je 25 dní, plus benefit dlouhodobě pracujícím v závodě +1, 2 nebo 3 dny navíc s ohledem na délku pracovního poměru. V takovém případě bude nutné upravovat vždy koeficient výpočtu takové dovolené, což automatizovaný systém evidence docházky používaný v Magně – PowerKey bude umět. Hlavním znakem je, že se dovolená vypočítává z předpokládaného úvazku (tzn. co bude), nikoli skutečně odpracovaného.
Výpočet dovolené v příkladech na Měšec.cz
Právo určení dovolené náleží na zaměstnavateli, ovšem ze zákona jsou připuštěny výjimky práva určení čerpání dovolené zaměstnancem
To znamená, že pokud zaměstnavatel neurčil čerpání převedené zbytkové loňské dovolené do 30. června aktuálního roku, má zaměstnanec právo určit čerpání dovolené po tomto datu kdykoli, avšak se 14-ti denním oznamovacím předstihem zaměstnavateli. Z tohoto důvodu očekáváme tlak zaměstnavatele na čerpání letošní dovolené do konce letošního roku tak, aby se zamezilo ze strany zaměstnavatele nechtěným převodům zbytkové dovolené do dalšího roku. I tento tlak v nařizování dovolených však musí být doprovázen se 14-ti denním oznamovacím předstihem, tentokrát zaměstnanci.
Další právo určení dovolené zaměstnancem je v případě návratu zaměstnance do práce z mateřské dovolené. V takovém případě je doporučeno, nevyčerpanou dovolenou před porodem vybrat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou – to proto, že na pozdější čerpání této dovolené může mít vliv poměrné krácení doby dovolené za nepřítomnost v zaměstnání. Požádáte-li totiž zaměstnavatele o čerpání této dovolené v bezprostřední návaznosti po skončení MD, musí zaměstnavatel vyhovět. To platí i pro zaměstnance, kteří čerpají rodičovskou dovolenou srovnatelnou s délkou mateřské dovolené (tj. v případě čerpání takové MD pány). V tomto případě zaměstnanec prostě žádá čerpání dovolené, kterému je zaměstnavatel povinen vyhovět.
Detaily pro čerpání dovolené po skončení MD před RD na Měšec.cz
Milníkem určování dovolené je fakt, že pokud nestihnete vybrat „starou“ dovolenou do konce letošního roku kvůli mateřské nebo rodičovské dovolené, nebo pro pracovní neschopnost, je zaměstnavatel povinen Vám tuto dovolenou nařídit po skončení těchto překážek v práci.
Dohoda o převodu dovolené mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem dostala zelenou
Skrze písemnou žádost zaměstnance je možné zaměstnavatele požádat o převod dovolené do následujícího roku. V takovém případě se převedená dovolená řídí podmínkami, jako by vznikla v ten rok, do kterého se převádí.
Kompletní přehled a příklady možných situací v článku na Měšec.cz
Napsal: Daniel Krupka